МАРТ- МЕСЕЦ БОРБЕ ПРОТИВ РАКА-Превенција и рано отркивање рака2024-03-12 14:36:14
Превенција има кључну улогу у контроли малигних болести,. Научна истраживања довела су до следећих закључака:
• 30 - 50% малигних болести може се спречити избегавањем познатих фактора ризика
• Употреба дувана је појединачно најзначајнији фактор ризика за развој малигних болести, који се повезује са око 22 % смртних случајева од рака у свету.
• Конзумирање алкохола повећава ризик од настанка рака уста, ждрела, дојке, дебелог црева и јетре.
• Прекомерна телесна тежина и гојазност повезују се са настанком неких типова малигних болести (карцином ендометријума, дојке, дебелог црева, простате)
• Свака претерана изложеност сунчевој светлости или вештачким изворима светлости, као што су соларијуми, повећава ризик од добијања свих врста рака коже.
• Сваки десети случај рака је последица инфекције. Најзначајније су инфекције хепатитис Б или Ц вирусом (који су одговорни за настанак рака јетре), хуманим папилома вирусом (рак грлића материце) и Helicobacter pylori (рак желуца).
Једна од мера превенције je СКРИНИНГ,који подразумева примену неког прегледа или теста код особа без симптома у циљу што ранијег откривања одређене болести. У Србији су 2013. године донети национални програми за скрининг рака грлића материце, рака дојке и колоректалног рака, Националним програмом предвиђено је да се на скрининг рака дојке позивају се жене старости од 50 до 69 година. Мамографски прегледи предвиђени су да се раде свим женама наведеног узраста на две године. Скринингом на карцином грлића материце обухваћене су жене узраста од 25 до 64 године, које се позивају на превентивни гинеколошки преглед и Пап тест једном у три године. Циљна група за тестирање на рак дебелог црева обухвата грађане оба пола старости од 50 до 74 година, који се једном у две године позивају на тестирање на скривено крварење у столици. Одазовите се позиву на скрининг, брините о свом здрављу!


Март 2024. - Месец борбе против рака: ЗНАЊЕМ ДО СМАЊЕЊА РИЗИКА2024-03-05 14:46:37
Брига о сопственом здрављу је у интересу сваког појединца, посебно када се ради о обољењима чију је појаву могуће спречити. Месец борбе против рака представља прилику да свако од нас размисли о могућностима за унапређење животног стила. Малигне болести су део групе хроничних незаразних болести. Усвајање здравих стилова живота може помоћи да се ризик за читав низ ових обољења значајно умањи. Смртност од малигних болести је мања када су откривене и лечене у раној фази. Рано откривање може се посматрати кроз две компоненте – рано постављање дијагнозе и скрининг. Рано постављање дијагнозе омогућено је тек када су три предуслова испуњена: знање пацијената о симптомима малигних болести, доступност медицинске дијагностике и правовремено упућивање на лечење. Са друге стране, скрининг програми имају за циљ откривање болести у фази пре појаве симптома, чему следе даља дијагностика и лечење. Ефективност скрининг програма је значајна, али проблем представља чињеница да из различитих разлога, нису могући скрининг програми за све малигне болести. Овај податак додатно наглашава значај раног постављања дијагнозе.
У свету је, за 2020. годину, регистровано око 10 милиона смртних случајева од свих локализација малигних тумора. Процене су да је у свету око 1/3 свих смртних исхода од рака у вези са 5 водећих фактора ризика (повезаних са понашањем и исхраном): високим индексом телесне масе, ниским уносом воћа и поврћа, недостатком физичке активности, употребом дувана и алкохола.
У Србији је током 2021. године од свих малигних тумора оболело 41.784 особа, а умрло 19.979 особа. Мушкарци у нашој средини највише су оболевали од рака плућа, колона и ректума и простате. Kод жена малигни процес је најчешће био локализован на дојци, плућима, колону и ректуму и грлићу материце.
Међународни дан деце оболеле од рака - 15. фебруар 2024.2024-02-14 14:41:17
Обележавање Међународног дана деце оболеле од рака, носи значај који се огледа у више различитих поља – подизањем свести у друштву о важности малигних болести у дечјем узрасту доприноси се квалитетнијем укључивању свих појединаца у решавање кључних питања, која се првенствено огледају у оснаживању напора за обезбеђење неопходне дијагностике, лечења и неге оболелих, али и пружањунеопходне подршке породицама. Процењује се да се у свету годишње постави око 400.000 дијагноза малигних болести код деце узраста 0-19 година. Најчешће врсте малигних болести у дечјем узрасту су леукемије, тумори мозга, лимфоми, неуробластом и Вилмсов тумор. Успех излечења рака код деце је велики, знатно већи него у популацији одраслих. У високоразвијеним земљама света, стопа преживљавања прелази 80%. Рано откривање и тачна дијагноза малигних болести код деце могу значајно утицати на повећање вероватноће преживљавања, бољи одговор болести на терапију као и мање скупо и мање интензивно лечење. Сматра се да концепт ране дијагнозе малигне болести код деце обухвата три компоненте: знање и свест родитеља и здравствених радника о потенцијалним симптомима болести; тачну и благовремену клиничку процену и постављање дијагнозе; брз приступ потребној терапији.
Дом здравља Младеновац је обележио овај значајан датум превентивним активностима. Патронажне сестре су у разговору са родитељима указале на значај вакцинације ХПВ ВАКЦИНОМ и зашто треба вакцинисати децу овом вакцином. Вакцина против ХПВ(хуманог папилома вируса) је доступна у нашој установи, за децу од 9.-19. година живота, за децу оба пола и има значај у превенцији карцинома грлића материце, код жена.

4. фебруар - Светски дан борбе против рака2024-02-02 10:21:21
Mалигне бплести (рак) су група обољења за које је заједничко да у одређеном делу тела, ћелије отпочињу неконтролисани раст и деобу и да се ове ћелије могу проширити и разорити околна ткива, као и удаљене органе . У свету се годишње региструје око 10 милиона смртних случајева од свих локализација малигних тумора. У Србији је током 2021. године од свих малигних тумора оболело 41.784 особа, а умрло 19.979 особа. Мушкарци у нашој средини највише су оболевали од рака плућа, дебелог црева и простате. Kод жена малигни процес је најчешће био локализован на дојци, плућима, дебелом цреву и грлићу материце. Процене говоре да се чак 40% малигних болести може избећи применом интервенција у животном стилу: престанком пушења, ограниченим конзумирањем алкохола, избегавањем сувишног излагања сунцу, задржавањем просечне тежине конзумирањем здраве хране, вежбањем, као и заштитом од инфекција које се могу развити у рак. Уколико до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лечењем и рехабилитацијом уз одговарајуће палијативно збрињавање. УЧИНИМО НЕШТО ЗА СВОЈЕ ЗДРАВЉЕ, ПРОМЕНИМО ЛОШЕ НАВИКЕ И РЕДОВНО КОНТРОЛИШИМО ЗДРАВЉЕ.
31. јануар – Национални дан без дувана Бројање дана без дувана је бројање корака ка здрављу2024-01-31 14:18:10
Пушење дувана је доказано, један од најзначајнијих појединачних фактора ризика који утиче на превремено оболевање, али и умирање . Пушење је дан од главних узрочника кардиоваскуларних, респираторних и малигних обољења. Поражавајућ је податак да 8 милиона људи широм света, сваке године превремено умре услед употребе дувана, а чак око 1,2 милиона људи умре од последица изложености дуванском диму. У Србији око 32% старијих од 15 година су пушачи, а скором 50% је изложено дуванском диму у затвореном простору. У Србији сваке годин због последица пушења, превремено умре око 15 000 људи.
Поред традиционалних цигарета у оптицају су електронске цигарете и загревани дувански производи, који су нарочито популарни код младих. Како су ови производи релативно кратко време у употреби, још увек није познат утицај на здравље. Ипак се са сигурношћу може рећи да нису „здравије“ од традиционалних цигарета.
Дом здравља Младеновац је обележио овај значајан датум, акцијом у којој су учествовали представници свих одељења седмог разреда, свих основних школа наше општине. Кроз радионице и уз краће предавање, ученици су се упознали са штетним утицајем дуванског дима и послали своју поруку, креирајући постер на тему „365 дана без дувана“.,
22-28. јануар 2024. XVII ЕВРОПСКА НЕДЕЉА ПРЕВЕНЦИЈЕ РАКА ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ2024-01-26 09:29:59
Рак грлића материце настаје неконтролисаним умножавањем измењених ћелија на површини грлића. Најчешће се јавља између 35. и 50. године живота жене! Развој раних промена у малигну болест траје и до неколико година. СИМПТОМИ: крварење у току и након сексуалног односа; крварење између две менструације; продужено менструално крварење; крварење након менопауз; појачани вагинални секрет и поред примењене терапије; поновљене ранице или оштећења слузокоже грлића; бол у крстима или нози, отицање ногу. Симптоми се јављају у поодмаклом стадијуму. Сваког дана најмање једна жена умре, а четири оболе од рака грлића материце!
ФАКТОРИ РИЗИКА: Дуготрајна ХПВ инфекција; Пушење; Друге сексуално преносиве болести; Сексуалне навик. НАЈЗНАЧАЈНИЈИ ПОЈЕДИНАЧНИ ФАКТОР РИЗИКА ЈЕ ИНФЕКЦИЈА ХУМАНИМ ПАПИЛОМА ВИРУСОМ. Веома распрострањена инфекција. Око 70% људи бар једном у току живота добије ХПВ инфекцију. 80% ХПВ инфекција је без симптома и спонтано се повлачи, али је доказано да су одређени типови овог вируса онкогени.
Рак грлића материце није наследна болест и може се спречити! 1.Спречавањем појаве болести: *Елиминација/смањење фактора ризика; *Имунизација против Хуманог папилома вируса (ХПВ вакцина). 2. Раним откривањем болести : *Организовани скрининг (Папаниколау тест); *Откривање премалигних промена*Откривање рака пре испољавања симптома;* Рано започињање лечења.
РЕДОВНИ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕДИ су најбољи начин да се спречи или на време открије рак грлића материце! Зато приуштите себи ЈЕДАН ДАН ЗА ЗДРАВЉЕ И ВАШУ БУДУЋНОСТ !
Светски дан борбе против шећерне болести – 14. новембар 2023.2023-11-14 12:05:37
Светски дана борбе против шећерне болести оибележава се под слоганом „Препознајте ризике. Предузмите акцију“. Посебно је важна улога сваког појединца у борби против ове болести . Познавање фактора ризика омогућава правовремено превентивно деловање, што код особа код којих се ипак установи шећерна болест, омогућава бољи успех у лечењу и умањење компликација. Број оболелих од шећерне болести је у сталном порасту и у Србији и у свету. Постоје две врсте дијабетеса, а посебан значај има тип 2 дијабетеса, који чини 90% свих оболелих од шећерне болести. Шећерна болест узрокује компликације и представља важан фактор ризика за настанак других обољења.
• Код дијабетичара 2-3 пута је повећан ризик за настанак срчаног и можданог удара,
• Неуропатија као последица дијабетеса, удружена са смањеним протоком крви у ткиву стопала повећава вероватноћу настанка улкуса, инфекција и коначно, потенцијалне ампутације захваћеног екстремитета,
• Дијабетес је водећи узрок хроничне болести бубрега.
Спречавање развоја типа 2 дијабетеса може се постићи једноставним променама у животном стилу, и у том смеру циљеви сваког појединца треба да буду:
• Достизање и одржавање здраве телесне масе
• Физичка активност
• Здрава исхрана
• Престанак (или незапочињање) пушења
За постизање свеобухватних резултата на нивоу шире заједнице потребно је спровести акцију на више нивоа, у оквирима целог друштва. Посебан значај имају организовани програми превенције у које се укључују особе за које се установи одређени ниво ризика за развој типа 2 дијабетеса. Усвајање животних стилова који смањују ризик од развоја шећерне болести, може утицати и на смањење ризика за развој бројних других стања, и тиме остварити свеобухватан утицај на унапређење здравља.
Улога сваког појединца је важна и зато : „Препознајте ризике. Предузмите акцију“
ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ У ДОМУ ЗДРАВЉА МЛАДЕНОВАЦ2023-10-19 13:30:10
У склопу организованих превентивних прегледа,
у суботу 21.10.2023. и недељу 22.10.2023.године,
у Дому здравља Младеновац, ул.Краљице Марије 15,
у периоду од 8.00 до 16.00 часова, радиће се :

1. Узорковање крви за хормоне Штитасте жлезде (TSH,FT4,Antitireoglobulinska antitela ) у просторијама лабораторије дома здравља. Издавање резултата ће бити на истом месту од понедељка 23.10.2023.године


2. Ултразвучни преглед Штитасте жлезде у Кабинету за ултразвучну дијагностику и у Служби опште медицине.

ПРЕГЛЕДИ СУ ПЛАНИРАНИ ЗА ОДРАСЛЕ ГРАЂАНЕ КОЈИ НЕМАЈУ ДЕТЕКТОВАНО ОБОЉЕЊЕ ШТИТАСТЕ ЖЛЕЗДЕ.

ЗАКАЗИВАЊЕ ПРЕГЛЕДА 20.10.2023. oд 9-13 сати
на телефон: 8241 549
предходна1234567891011121314151617следећа